Sindicatul Promedica susține dreptul rezidenților la o plată corespunzătoare a asigurării de malpaxis și solicită, pentru colegii rezidenți, tarife care să reflecte practica și responsabilitatea medicală limitată pe care o au, în comparație cu cea a celorlalți medici.
În consecință, reprezentanții Sindicatului Promedica solicită „imperios” Colegiului Medicilor să facă propuneri firmelor care fac asigurare de malpraxis, pentru stabilirea unor tarife adaptate activității desfășurate de medicii rezidenți. „Considerăm că nu este normal ca rezidenții să plătească aceleași tarife pe care le plătesc restul medicilor, având în vedere că activitatea și răspunderea lor medicală este mult mai limitată”.
În același timp, sindicaliștii sunt de de acord că rezidenții au o responsabilitate mai mare după ce sunt angajați oficial în instituțiile medicale, și ca urmare, au și ei obligația să plătească asigurare de malpraxis. Asigurarea trebuie să fie făcută, însă, la tarife corespunzătoare, consideră reprezentanții Promedica.