miercuri, august 19, 2026

43% dintre companiile mari din România prevăd creșterea numărului de angajări în 2023

de A M

Hipo.ro a lansat studiul Piața Forței de Muncă Hipo.ro în 2023, care cuprinde predicțiile a 222 de specialiști HR de la companii mari, ce activează pe piața din România.

43 la sută dintre managerii si experții HR ai companiilor participante la studiu prevăd o creștere a recrutării în business și tehnologie. Cele două arii vor fi foarte bine reprezentate și la Angajatori de TOP București, cel mai mare eveniment de carieră din România. Evenimentul va avea loc în 31 martie și 1 aprilie, la Sala Palatului, iar participarea este gratuită.

“Volumul generos de joburi, pentru profesioniști și pentru juniori, îl observăm nu doar în studiul Piața forței de muncă Hipo.ro în 2023, ci și la Angajatori de TOP. 46 la sută dintre companii consideră că numărul joburilor entry-level va crește în 2023, iar 54 la sută estimează un număr mai mare de oportunități pentru profesioniști. Majoritatea acestor companii au confirmat prezența la Angajatori de TOP, unde sunt anunțate 7.000 de joburi”, spune Dragoș Gheban, Managing Partner la Hipo.ro.

“Pentru primăvara lui 2023, venim la Angajatori de TOP cu peste 80 de posturi disponibile, majoritatea pentru studenți, proaspăt absolvenți și juniori cu cel mult doi ani de experiență, dar și cu posturi de seniori și manageri. Joburile sunt în echipele de audit, servicii financiare și contabilitate, dar și în IT, HR sau administrativ”, arată Ligia Badea, Head of HR la Mazars.

88 la sută dintre angajatori se așteaptă la o piață a recrutării la fel de dificilă ca în 2022. 81 la sută prevăd că nivelul de recrutare va fi la fel sau mai dificil. Doar 28 la sută consideră că procesul de angajare va fi mai ușor. Piața muncii devine, astfel, o piață a candidaților.

Cei mai mulți angajatori vor recruta în departamentele IT software, resurse umane, audit/ contabilitate și inginerie. Față de 2022, numărul celor care estimează că vor recruta în departamentul de logistică și achiziții este în creștere: 29,6 la sută estimează ca vor fi mai multe posturi în aceste departamente. 29 la sută prevăd o creștere a numărului de joburi în inginerie. În departamentele de contabilitate/ finanțe, 28 la sută dintre companii estimează că vor angaja mai mult decât în 2022.

Studiul Piața Forței de Muncă Hipo.ro în 2023 va fi lansat printr-un eveniment special, la Angajatori de TOP.

S-ar putea să-ți placă

Prezentare generală a confidențialității

AngajatorulMeu.ro folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe website-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile website-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.