Din luna ianuarie, Antonio Vencesla este noul Director Corporate Affairs & Communications JTI Romania, Moldova și Bulgaria. El o înlocuiește pe Gilda Lazăr, al cărei contract cu JTI a expirat în decembrie 2024.
Potrivit companiei, noul director are o experiență valoroasă în domeniul Corporate Affairs & Communications. S-a alăturat JTI în 2012, în Geneva, în calitate de Corporate Affairs & Communications Manager.
După trei ani, a condus echipa de Corporate Affairs din Malawi, iar în 2016 s-a întors la Geneva, unde a coordonat Corporate Affairs & Communications în organizația Global Leaf & Global Supply Chain. Din 2021, a condus funcțiunea Corporate Affairs & Communications pentru Global Travel Retail.
- Aurelia Florea, de 16 ani la conducerea departamentului HR al companiei Miele din Brașov
- Cât de fericiți sunt angajații din România la locul de muncă? Pe o scară de la 1 la 10, „nota” lor ar fi 7. Doar 1 din 3 le-ar recomanda jobul lor și altora
- Analiză: 5 trenduri care vor defini industria de HR în 2025
Înainte să se alăture JTI, a lucrat pentru Guvernul Regional din Andaluzia, Spania, iar apoi în Bruxelles. Are un master în Științe Naturale și Agronomie, la Universitatea din Cordoba, Spania.
„Încep o nouă aventură într-o țară unde avem o istorie plină de realizări și un mare potențial de a continua să creștem și să ne consolidăm reputația, așa cum am făcut în cei peste 30 de ani de când suntem prezenți pe piața locală”, declară Antonio Vencesla.
JTI are circa 1.500 de angajați în România, în sediul central, fabrica, în hub-ul IT înființat în București, și în cele peste 30 de birouri de vânzări din țară. JTI România coordonează și piețele din Bulgaria și Moldova și a fost recent certificată Top Employer pentru al 12-lea an la rând.
Este unul dintre cei mai mari producători mondiali de produse din tutun, cu operațiuni în peste 130 de țări. Cu sediul central la Geneva, Elveția, are peste 46.000 de angajați.