Transformările în leadership din ultimii ani și adaptarea la noile nevoi și cerințe ale organizațiilor au fost câteva dintre temele conferinței anuale Hart Consulting și Hogan Assessments, care a reunit, în 3 noiembrie, profesioniști din domeniul HR, leadership și antreprenori.
Vorbitorii au adus în discuție subiecte și problemele care preocupă liderii din organizații: cum ne adaptăm la noile reguli organizaționale și la dorințele angajaților, cum facem față situațiilor de criză și cum le putem folosi potențialul de creștere, care sunt puterile liderilor, capacitățile și valorile pe care le aduc la locul de muncă.
Hart Consulting a prezentat în premieră rezultatele studiului Nuanțele leadership-ului românesc: ce ne deosebește de alți lideri din alte colțuri ale lumii?. Potrivit studiului, liderii români simt o nevoie mai mare de afiliere, de conectare la un grup, și sunt mai înclinați să rezolve problemele într-o manieră rațională, bazată pe date. În ceea ce privește competitivitatea, curiozitatea, ambiția, deschiderea și inovația, nu există diferențe majore între liderii români și cei la nivel global. Pe de altă parte, liderii români sunt mai puțin înclinați spre smerenie, recunoașterea propriilor greșeli și acceptarea feedback-ului.
- 10 ani de inovație: Rolul OPSWAT România în securizarea infrastructurii critice globale
- Auchan oferă peste 20 de burse într-un program part-time de dezvoltare profesională pentru studenți și masteranzi
- Henkel Romania și voluntarii săi construiesc pentru generațiile viitoare
”În contextul actual, situațiile de criză nu mai sunt excepții, iar organizațiile vor trece inevitabil printr-o criză, cel puțin o dată. Rolul unui lider, în astfel de situații, este să conducă organizația folosind cele mai eficiente metode și abilități. Eficiența actului de leadership într-o lume Voltilă, Nesigură, Complexă și Ambiguă (VUCA) depinde mult de personalitatea liderului, de cum reușește să gestioneze stresul, schimbările și să ia decizii corecte. Ca să aibă impact pozitiv și sustenabil asupra oamenilor din organizație, în business și societate, liderii trebuie să fie mai versatili, să se poată adapta la tot ce apare, indiferent că e vorba de un context economic dificil sau de o pandemie”, declară Mădălina Bălan, Managing Partner Hart Consulting.
Direcții de leadership în 2024 la nivel global
În urma pandemiei, piața muncii a ajuns în punctul de la care nu se mai poate întoarce la ce a fost. Nu mai putem vorbi de o piață omogenă, ci de mai multe trenduri. Lipsa de implicare a angajaților este deja la cote înalte – 59 la sută dintre ei, la nivel global, nu se implică la locul de muncă, iar 51 la sută intenționează să-și schimbe jobul actual, potrivit Gallup State of the Global Workforce: 2023 Report.
Volumul muncii remote și în format hibrid este, în continuare, în creștere în Europa. Angajații între 24 și 35 de ani preferă cel mai mult să lucreze remote, iar 57 la sută ar renunța la jobul pe care îl au dacă angajatorul nu le-ar mai permite să lucreze la distanță. În 2024, 40 la sută dintre angajații din Europa se așteaptă să lucreze de la distanță cel puțin o perioadă, potrivit Forbes Remote Work Statistics. Occupational Well-Being este un alt factor cu impact asupra pieței muncii în 2024 – mediul în care lucrezi, satisfacția la locul de muncă, implicarea și cultura muncii.



”Gradul de implicare a angajaților, locul de unde muncim (remote sau hibrid), grija față de starea de bine a angajatului, atragerea și retenția telentelor sunt factori care vor creștere tot mai mult în perioada următoare, iar îmbunătățirea actului de leadership și dezvoltarea echipelor va fi crucială”, a spus invitatul special al conferinței, Kyle Cermak, Regional Director, Europe la Hogan Assessment Systems.
În ceea ce privește direcțiile de leadership, Kyle Cermak spune că ”liderii trebuie să știe cine sunt, care sunt puterile lor, capacitățile și valorile pe care le aduc la locul de muncă. Trebuie să știe cum să traducă și să înțeleagă emoțiile, nevoile și motivația oamenilor din echipă sau organizație, să fie empatici și smeriți ca să poată crește echipe performante, formate din oameni care știu că se pot baza oricând pe ei”.
Potrivit studiului derulat de Deloitte 2023 Human Capital Trends Report, Romania, și prezentat la Monica Țariuc, aproape 53 la sută din liderii organizațiilor din România comunică eficient cu angajații, dar, în următorii 2-4 ani, procentul comunicării eficiente va scădea dramatic, la aproape șase la sută.
Studiul arată și că 41 la sută dintre participanți au fost de părere că liderii români sunt rezistenți la schimbare, când se referă la obstacolele pe care le întâmpină liderii în efortul de a contribui la cele mai importante rezultate ale companiei.
Lecțiile de leadership ale ultimilor ani
Perioadele de criză/ VUCA aduc cu ele ocazii unice de învățare și dezvoltare care ne propulsează într-o altă etapă de evoluție profesională și umană. Totul se învață și reînvață, totul e posibil atât timp cât avem răbdare, suntem autentici, empatici, smeriți, vulnerabili și avem curajul să recunoaștem că nu știm. Este firul roșu care a unit toate intervențiile speakerilor invitați din panel: Cristina Mancaș (HRVP South Europe Schneider Electric), Carmen Micu (Chair of The Board of Directors IASE Global, CEO & Board Member ENVISIA-Boards of Elite), Mircea Țiplea (Partener Amrop România) și Corneliu Bodea (CEO Adrem & President of Romanian Energy Center).
”O lecție pe care am învățat-o în urma pandemiei este aceea că un lider adevărat vede și recunoaște valoarea în oameni. Ei sunt cea mai importantă și autentică resursă”, a fost concluzia lui Kyle Cermak, Regional Director, Europe la Hogan Assessment Systems.