Legea de ratificare a Acordului dintre România și SUA, privitor la recunoașterea reciprocă a perioadelor de muncă și a dreptului la pensie, a fost promulgată.
În baza Acordului va fi posibilă valorificarea perioadelor lucrate atât în România, cât şi în SUA, în vederea deschiderii dreptului de pensie pe principiul totalizării, cu acordarea proporțională a pensiei de către fiecare stat.
Actul normativ conține și dispoziții cu privire la încasarea pensiilor în statul ales de către beneficiari. Acest lucru constituie un avantaj important pentru facilitarea mobilității pensionarilor din cele două state pe teritoriul celuilalt stat și a menținerii accesului lor la drepturile de pensie aflate în plată.
- Consiliul Investitorilor Străini are o nouă echipă de conducere
- Costurile ascunse ale concedierilor: o companie care disponibilizează zece oameni poate pierde până la 600.000 de lei
- Workadis Group deschide patru hub-uri proprii de recrutare în Emiratele Arabe Unite și India
Acordul prevede și dispoziții privind evitarea dublei contribuții de asigurări sociale a unui lucrător sau a riscului ca acesta să nu fie supus niciunei scheme de asigurări sociale dintre cele acoperite de Acord. În ceea ce privește lucrătorii detașați, a fost stabilită inclusiv exceptarea reciprocă a acestora de la plata contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate din sistemul național al statului unde sunt detașați.
Acordul în domeniul securităţii sociale vizează persoanele care sunt sau au fost supuse legilor unuia sau ambelor state, dar și pe cele ale căror drepturi derivă, conform legilor aplicabile, de la acestea. Documentul se aplică, pentru România, legilor care reglementează pensiile şi ajutoarele pentru deces din sistemul public de pensii, precum și legilor care reglementează contribuțiile de asigurări sociale de sănătate.
