Thales Systems Romania, care activează în domeniul transporturilor terestre de peste 15 ani și este furnizor de soluții de sisteme și echipamente pentru centralizarea electronică pentru CFR, vrea să aibă în echipa sa, până în 2021, cel puțin 1.000 de ingineri software, în Centrul său de Excelență din București.
Potrivit jurnalistului Victor Kapra, specializat în tehnologie, Centrul de Excelență Thales de la București are acum 300 de specialiști, care lucrează în proiecte din toate domeniile în care Thales este prezent, cu produse și soluții în domeniul civil și militar: transporturi terestre (căi ferate, metrou), aerospațial (sateliți), Managementul Traficului Aerian, militar (naval, terestru, avionică), securitate cibernetică.
Primul nucleu de Software Research & Development, creat la București, în urmă cu mai bine de zece ani, funcționa, la început, cu doar patru ingineri. În timp, colectivul său a ajuns la 300 de specialiști în dezvoltarea de software pentru semnalizare electronică utilizată de operatorii de cale ferată, în România și în multe alte țări.
Noua ta carieră poate începe aici – locuri de muncă în toate domeniile, în toate județele
Recent, Thales a decis să înființeze două Centre de Excelență în Inginerie, cu rolul de a deservi toate Business Unit-urile Grupului la nivel mondial. După un proces complex de evaluare și selecție, țările alese au fost România și India. În România, Centrul de Excelență este funcțional din ianuarie și este găzduit de complexul de birouri Orhideea Towers. Thales este acum în căutare de softiști pentru proiecte internaționale ale Grupului, iar specializările și formularele online de aplicație pot fi găsite aici.