Aproape 39.000 de locuri de muncă au fost oferite, în 17 mai, de cei 2.270 de angajatori prezenți la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) la nivel național.
Din cei 33.784 participanți, 11.098 au fost selectați în vederea încadrării, dintre care 28 tineri cu risc de marginalizare socială, iar 629 au fost angajați pe loc.
Principalele ramuri de activitate cărora le corespund meseriile în care au fost încadrate pe loc cele 629 persoane sunt construcţii de clădiri (139), tăbăcirea și finisarea pieilor (74), comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (61), fabricarea articolelor de îmbrăcăminte (55), restaurante și alte servicii de alimentație (51), industria alimentară (33) și activități și de investigații și protecție (25).
- Cognizant construiește viitorul prin inițiativa „Cognizant Future Talent in Tech Romania”
- ARVAL ROMÂNIA: Mai puțină proprietate, mai mult acces. Cum schimbă noua generație de antreprenori cererea de mobilitate corporativă
- Trend nou pe piața muncii: candidații își trimit avatarurile AI la interviurile de angajare
Pentru persoanele cu studii superioare, principalele meserii în care au fost angajate pe loc sunt cele de inginer, director societate comercială, economist și administrator societate comercială. “Bursa Locurilor de Muncă este un eveniment esențial pentru susținerea angajatorilor în demersurile lor de identificare a forței de muncă necesare dezvoltării economice. Este necesar să continuăm să sprijinim mediul economic pentru ca acesta să rămână performant și competitiv”, declară președintele ANOFM, Florin Cotoșman.
Din numărul total de 33.784 participanți la această ediție a Bursei Generale a Locurilor de Muncă, 412 au fost tineri cu risc de marginalizare socială și 65 persoane refugiate din Ucraina. Evaluarea finală a rezultatelor Bursei Generale a Locurilor de Muncă va fi realizată la o lună după eveniment.
